Slavíme Mezinárodní den DJů

Bocianjr Novinky

Tento den připadá na 9. března. Byl zřízený Světovým djským fondem a mezinárodní charitativní službou Nordoff-Robbins, jejíž terapeuti se specializují na léčbu dětí, dospívajících a dospělých s různými postiženími, poruchami a obtížnými životními podmínkami s transformační a léčebnou sílou hudby.

Původně se termín DJ označoval jako “disc jockey” a odkazoval na analogové gramofonové záznamy. Dnes je „DJ“ vnímán jako všestranný termín popisující někoho, kdo mixuje nahranou hudbu z jednoho či více zdrojů, včetně vinylu, USB, PC či CD. Termín byl vytvořen v roce 1935 americkým rozhlasovým komentátorem Waltem Winchell.

Nejčastějšími typy jsou rádioví DJ, kteří hrají komerční tracky, kluboví DJ, kteří kombinují tracky ze dvou nebo více zdrojů a vytvářejí nepřetržitý tok hudby a na turntablists, kteří používají techniky, jako je scratching. Všechny tyto skupiny používají ke svému řemeslu gramofony, audio konzole nebo playery společně s mixážním pultem pro manipulaci se zvuky a vytváření nových hudebních a zvukových efektů.