Proti proudu času: Tiësto – Adagio for strings

Javor Special

Píše se rok 2005, v Americe řádí hurikán Katrina, ve Vatikánu umírá papež Jan Pavel II., český hokejový tým slaví titul mistrů světa a hudebním žebříčkům vévodí například Cascada se svým hitem How do you do. Řádí také Popcorn nebo remix hitu Axel F od zcela nového projektu Crazy Frog, který bourá jednu hitparádu za druhou. Madonna je královnou popu, kapelám vévodí Green Day či Coldplay. Na vrcholu je i Mariah Carey nebo 50 Cent. Ten největší taneční hit tohoto roku však stvořil někdo úplně jiný, byl jím Tiesto. Pojďme si říct, jak to vlastně tenkrát bylo.

Je rok 2005, elektronická hudba je ve svém největším rozmachu, oblíbenými styly jsou hlavně melodický Trance nebo Techno. Po světě se začínají pořádat taneční festivaly a to je šance ukázat, co ve vás jako umělci je. Již delší dobu Trancové scéně vévodí jména jako Ferry Corsten, ATB, Paul van Dyk, Armin van Buuren, Above & Beyond, Paul Oakenfold a samozřejmě také Tiesto. Ten se do té doby proslavil hity Traffic, Lethal Industry nebo Flight 643.

V lednu 2005 ale vydal singl, který ho později korunuje králem Trancové hudby. Tímto hitem bylo dnes již legendární Adagio for Strings. Tento hit není přímo z Tiestovi hlavy, ale je to vlastně jen dokonalý remix na stejnojmennou symfonii od skladatele Samuela Barbera. Myslím, že se Tiestovi remix už tak dobré skladby velice povedl a vytvořil něco, co i po letech dokáže nahnat husí kůži. Věřte nebo ne, ale od vydání už uběhlo 14 let.