Lukas Innemann: „Je dobře, že se ruší akce a festivaly“

Bocianjr Rozhovory

Lukas Innemann si žije pohodlným městským životem a za ničím se nežene. Pohybuje na české scéně teprve 4 roky, ale splnil si spoustu kariérních milníků, které se někomu nepoštěstí ani za celý život. Je rezidentem v pražském DupleXu, ale také populárního českého festivalu Camp Josef Agency. Vyskytl se na akcích se spoustou djs, kteří se řadí mezi světovou špičku. (Alan Walker, R3hab, KSHMR, Timmy Trumpet,…) a také se ve volném čase věnuje produkci, která mu není cizí.

Čau Luky, jsem rád, že sis našel čas na tento rozhovor a here we go!

Zdravím všechny a tobě díky za pozvání :-).

Věnuješ se hraní “teprve” od roku 2016 a za ty 4 roky si toho stihl opravdu hodně, můžeš mi popsat, jak se vyvíjela tvoje cesta v začátcích? Co jsi dělal předtím, než jsi se začal věnovat hudbě?

No…, prvně bych chtěl říci, že ten čas utíká čím dál tím rychleji :D. Přijde mi to jako včera, když jsem si poprvé stoupnul k playerům a ono už to bude v srpnu 4 roky

Na začátku kariéry jsem udělal tu největší hloupost, kterou dj může udělat, a tím bylo hromadné rozeslání e-mailů do všech možných klubů v ČR se žádostí o možnost vystoupení. Velice naivní… Od té doby jsem tohle nikdy neudělal, žádného hraní se nedoprošoval a co přišlo, to přišlo, a to trvá doteď. Jen abych byl upřímný, tak i přesto, že hraní mám celkem dost, tak stále nemám tu jistotu v tom, že budu mít dostatek vystoupení i v následujících měsících. Je to taková nejistota vzhledem k situaci na naší hudební scéně. 

A co jsem dělal před tím, než jsem začal hrát? Studoval na jazykové škole, cvičil. Klasika :-).

Jsi rezidentem v pražském DupleXu. Jak se k tobě tato rezidence dostala a jak si na ni reagoval? Změnilo ti to nějakým způsobem tvůj dosavadní život?

Za DupleX jsem převelice rád. Je to klub s historií, na úrovni, se skvělou atmosférou a famózním výhledem. Pár let zpět jsem na terasu chodíval na kafe a v tu dobu mě ani nenapadlo, že tam někdy budu hrát nebo že se stanu rezidentem. Že by mi to změnilo život se říci nedá. To ukáže až čas, ohlédnu-li se jednou do minulosti a zrekapituluji svojí kariéru. Třeba se ukáže, že právě DupleX bylo to, co mi změnilo život :-).

Momentálně mám v DupleXu vlastní rezidentní noc zvanou „Mythology“, na kterou jsem velice hrdý. Od počátku jsem chtěl, aby to byla jedna z nejhezčích nocí v českých klubech. Snažím se dbát na kvalitní dj support a pestrou výzdobu. 

Pozoruji, že tvá rezidence skýtá spoustu výhod. Velmi často tě vidím na plakátu se známými zahraničními umělci – jak vypadá tvá reakce, když se dozvíš, že supportuješ nějakého takového umělce? Jsi ještě někdy před hraním nervózní?

Začnu od konce. Nervózní jsem jen na území Čech. Když hraji v zahraničí, nemám takový stres nebo stud, a už vůbec mi nedělá problém vzít do ruky mikrofon, kdežto v Čechách mě to občas stojí dost úsilí. Co mám vyzkoušené, tak čím větší dav je, tím jednodušší je vzít do ruky mikrofon. Je to zřejmé. Více lidí = větší pravděpodobnost odezvy.

Každý support pro zahraničního úmělce je pro mě velká záležitost. Beru to vždy s velkým respektem a vděkem. 

Zajímá mě, zda se bude do budoucna nějak vyvíjet tvůj hudební styl nebo zůstaneš nadále u toho, co hraješ teď – všiml jsem si totiž, že občasně hráváš i trance sety a srší z tebe velká a upřímná radost, když to lidem oznamuješ, co nám k tomu řekneš?

Trance je má skrytá vášeň. Je to způsobeno tím, že ze všech žánrů poslouchám právě Trance nejdéle. Už od mých pěti/šesti let a s tím mám spojeného jednoho producenta – ATB. Právě díky DupleXu jsem ho minulý rok měl tu čest supportovat. Oukej…, tam jsem si ho trochu vymodlil. Měl jsem k tomu fakt velké důvody a povedlo se. Neskutečný pocit hrát po někom, koho znáte od svých šesti let a hluboce ovlivňuje váš hudební vkus. Tracky jako Marrakech, Dedicated, I Wanna Cry. To jsou pro mě srdcovky. 

Pokud hraji Trance, jsem úplně jiným člověkem. Je to zcela něco jiného a hodně tomu napomáhá i publikum. Jsou to povětšinou osoby starší, loajálnější a umí si tu akci více užít. A více vydrží…

Jsi úzce spjatý s organizací Camp Josef Agency, která pravidelně do České republiky přiváží spoustu zajímavých zahraničních jmen a letos, co jsem tak koukal, opravdu s line-upem nešetří. Dříve se tu vyskytlo pár zahraničních umělců a teď – troufám si říct – skoro každý víkend v nějakém koutu republiky najdeš někoho ze zahraničí. Jaký je tvůj pohled na věc?

Na jednu stranu je fajn, že se promotéři snaží držet krok s jinými státy, kde pravidelně vystupují velká jména. Je super ukázat našemu publiku něco nového. Na druhou stranu si myslím, že by to chtělo trochu ubrat v tom množství akcí. Publikum mi často přijde otrávené z toho, jak se u nás některá jména opakují. Přijde jim to pořád stejné a ničím nezajímavé. Na letošní Camp Festival jsem velice zvědavý. Line-up vypadá solidně a jsou tam jména, na která se opravdu těším. 

Když se tak dívám na tvoje jméno, napadá mě, jak vůbec vznikl pseudonym “Lukas Innemann”?

Lukas Innemann? Přesně toto jméno mám i ve svém občanském průkazu :D. Nechtěl jsem vymýšlet žádnou přezdívku. 

Snažíš se pomáhat nováčkům nebo se řídíš pravidlem, že by si každý měl vybojovat od nuly to své? Kdo tě tady v ČR nadchl např. svým setem, chováním, produkcí a rád bys ho zde zminíl?

Já se do styku s nováčky moc nedostávám. Na akcích se vídám s kluky, kteří už nějaký rok hrají. Spíš mám pocit, že já jsem tam ten, co hraje nejkratší dobu :D. 

Zeptá-li se mě nějaký začínající dj na to, zda bych mu něco vysvětlil, budu jedině rád, že někomu mohu pomoci. Je fakt, že občas mi napíše nějaký začínající dj, zda bych si neposlechl jeho set. Na to nereaguji, protože vytvořit set na PC umí v dnešní době kde kdo a o jeho kvalitách to opravdu nevypovídá…

Abych byl upřímný, je těžké hodnotit sety někoho jiného, když 90% lidí hraje pořád ty stejné tracky nebo žánry :D. Mám rád styl Richarda Reynoldse, protože má sety hezky vyvážené a snaží se tam dát vždy něco nového. Dalším je Pauli Gabrieli. Jeho přístup k produkci, jeho progressive sety. To je přesně to, co se tu moc nehraje a v tom je to kouzlo. 

Můžeš se podělit o nějaké novinky, které do budoucna chystáš? Jak pokračuje tvá produkce? Je pro tebe složité najít si na to čas nebo jsi za tím naopak často a rád si sedneš k PC a tvoříš? Chystáš se v létě opět do Chorvatska?

S produkcí tento rok brzdím kvůli škole a zdraví. Jsou věci, na které jsem doposud kašlal a já si na začátku nového roku řekl, že je čas to změnit a napravit. Na vlastní edity si samozřejmě čas vždy najdu. 

Chorvatsko je v létě opět v plánu. Hodně se těším. V posledních letech je to jediná možnost, jak se dostat k moři :D.

Ruší se festivaly, koncerty, turné a mohl bych pokračovat…myslíš si, že již všem dobře známý koronavirus ovlivní hudební scénu? Jaký máš pohled na věc ty a týká se tě nějak toto téma nebo to neřešíš?

Je to dobře, že se ruší, vzhledem k tomu, kolik akcí se všude odehrává. Lidé si toho často ani nevážili, neuvědomovali si, že udělat akci není jednoduché a brali to jako samozřejmost. Alespoň se vyčistí vzduch a lidé si akcí budou více vážit. Dalším pozitivem je to, že vznikne více nových tracků od různých producentů z celého světa :D. Špatně je to po ekonomické stránce. Nedokáži si představit, jak moc to poškodí všechny velké festivaly, agentury apod. Vše špatné je pro něco dobré. Lidé si začnou více vážit akcí. 

A klasická otázka na konec rozhovoru – co bys vzkázal svým fanouškům a lidem, kteří v dnešní době navštěvují kluby a festivaly?

Aby na sebe byli opatrní, navzájem se respektovali a v době karantény dodržovali nařízení vlády. Není to nic, co by se nedalo vydržet. Těším se na vás snad v brzké době na akcích :-).

ODKAZY:
FB http://fb.com/LukasInnemannofficial/
IG www.instagram.com/lukasinnemannofficial/
YT http://www.youtube.com/lukasinnemannofficial