Z dětského pokojíčku až na světový label. YLLOW v rozhovoru pro Sampler

Javor Rozhovory

YLLOW, mladý český DJ a producent, jenž se za pár let dostal z dětského pokojíčku až na Hardwellův label pro talentované producenty, ale také na prkna předních českých klubů a festivalů. O tom, ale i o svých začátcích a své cestě se nám rozpovídal v inspirativním rozhovoru.

Ahoj Vojto, jsem rád, že sis na nás našel čas a můžeme se pustit do rozhovoru.

Ahoj Matěji, moc díky za pozvání a za možnost se trochu rozmluvit.

Prvně bych se tě asi zeptal, jak bys čtenářům představil projekt YLLOW, jak vznikl tento název a o čem to celé vlastně je?

Haha, sám nevím, jak přesně ten název vznikl. Vyšlo to nějak ze jména Vojta, první nápad byl WOLLY, no a nakonec jsem to celý otočil a narodil se YLLOW. Asi bych to nenazýval projektem…

Jsem to prostě já, moje značka, pod kterou tvořím hudbu. O čem to celé je? O tom dělat hudbu, která mě baví a která bude bavit i lidi kolem. Rád bych se tomu začal věnovat fulltime a živit se tím. Po nedávném úspěchu vím, že ta cesta tady je.

V kolika letech jsi začínal vnímat elektronickou hudbu a jaké byly začátky tvé hudební cesty?

Tohle je docela těžká otázka. Elektronickou hudbu poslouchám už od dětství. Prošel jsem si všemi styly. Ve 13 mě chytl Hardstyle, už tam jsem si začal ujíždět na melodiích. Pak jsem začal zkoumat ve fruity loops, jak se co dělá a takhle to pokračovalo dál. V pubertě ze mě rodiče rostli, jelikož jsem měl neustále sluchátka na uších. Postupem času to vykrystalizovalo v to, že jsem si našel svůj styl, to co mě baví a začal se v tom zdokonalovat.

Kdy tě poprvé napadlo složit nějaký vlastní track a jak dlouho ti trvalo, nežli jsi vyprodukoval něco kvalitnějšího.

Hele první track mě napadl hned. Většina kluku u nás na scéně začne s hraním a pak se přesouvá k produkci. Já šel úplně naopak. Začal jsem produkcí a pak jsem se učil hrát. Asi v osmnácti jsem začal produkovat první tracky, co se snad daly i trochu poslouchat.

Do toho jsi určitě hrál na zajímavých místech, kde bylo tvoje poprvé a kde jsi například vystupoval?

Moje poprvé bylo, když jsem vyhrál DJ contest na jeden festival v Českých Budějovicích, kde mě vybrali právě díky vlastní produkci. Ti samí promotéři mě pak díky dobrému vystoupení pozvali na jejich stage na AIR Festivalu. Jinak jsem vystupoval na Beats For Love, Mácháči, již zmíněném AIR Festivalu. Co se týče klubů, tak bych určitě zmínil Duplex, protože jsem vděčný za to, že jsem se tam mohl objevit hned několikrát do roka, ale taky Fabric Ostrava a další.

Nemohl jsem si nevšimnout, že se hodně věnuješ produkci a v poslední době jsi vydal spousty dobrých tracků, ten poslední dokonce na Revealed Recordings, který patří Hardwellovi. V jakém programu tvoříš a máš například nějaké rituály nebo zažité zvyklosti, které pro tebe k tvorbě neodmyslitelně patří?

Abych to jen upřesnil, track vyšel na Revealed Radar, což je divizí Revealed Recordings pro nové příchozí talenty. Pracuji v FL Studiu už od počátku. Sem tam zkouším i jiné DAW. Speciální rituály nemám, ale neodmyslitelně ke mně patří kafe. Takže káva a hudba, to je moje ideálka.

Pojďme trochu rozebrat tvůj poslední track, ,,On your own“, který vyšel na již zmíněném Revealed a k němuž ti vokály nazpíval OMZ. Co bys nám o tomto tracku řekl a jak probíhala produkce?

Vždycky, když se se zpěvákem domluvíme na spolupráci, rozebíráme text, o čem by měl být. Tady jsem chtěl, aby smysl toho tracku bylo to, že člověk se má vždycky kam vrátit a není sám. Koresponduje to s dnešní dobou. Osobně na zamilovaný texty moc nejsem. Produkce probíhala poměrně rychle, dostal jsem nápad a ten během dvou týdnu zrealizoval. Nicméně, největší zajímavostí je, že tento singl byl původně Revealedem odmítnut ve FINAL ROUND. V tu chvíli jsem si řekl, že to teda ne. Takže jsem trochu přepsal hlavní melodii a doplnil víc elementů do breaku a wuala, jsem tam!  A o tom to podle mě je. Když vás label 100x odmítne, musíte „vstát“ a jít to zkusit znova a líp. Nikdo z top umělců se nechytl hned první trackem. Úspěchy prostě nejde nahnat přes noc.

,,Když vás label 100x odmítne, musíte vstát a jít to zkusit znova a líp.“

YLLOW

Dalo by se říct, že ses vlastně dostal z dětského pokojíčku v panelákovém bytě až na světový label a pódia předních českých klubů, jak to vnímáš?

Jak tohle může člověk vnímat? Jako začátek splněného klukovského snu, ale určitě to beru s pokorou. Důležitý je pokračovat v tvrdé práci.

Jaké máš sny, co je tvůj největší hudební sen a jaký je ten životní?

Snů mám asi milion. Ať už se jedná o vysněná místa, kde bych si chtěl zahrát, tak mám taky vysněný spolupráce s různými umělci. Ale ten životní sen je jasnej – dostat se na mezinárodní úroveň jako artist a živit se tím.

Co od tebe můžeme čekat v nejbližších měsících, máš nějaké rozdělané projekty?

No moc toho nečekejte, musím napsat diplomku, haha. Ale ne, už teď mám dokončený další track, kde čekám jen na vokál a doufám, že budu moc potvrdit svojí pozici na Revealed!