Rok od oživení golema, aneb znovuzrození Swedish House Mafia

Javor Special

Píše se datum 24.března roku 2013 a v americkém Miami se koná Ultra Music Festival. Zde se naposledy představují tři výborní umělci, kamarádi a parťáci, kteří si nechávají říkat Swedish House Mafia, téhož času králové elektronické taneční scény. Ti hrají svůj poslední set a zakončují ho takovými hity jako jsou Save the World, Reload nebo Don’t you worry child. Set zároveň zakončuje celý festival. Zní poslední tony jejich setu, Axwell, Steve Angello a Sebastian Ingrosso naposledy hrají jako trio, po tvářích jim stékají slzy, všude je plno emocí, na stagi svítí tři černé puntíky a všem je jasné, co se děje. Legendy odchází a na obrazovce se rozsvěcí obrovský nápis: You came, You raved, We loved it.

Fanoušci však dlouho smutnět nemuseli, Axwell společně s Ingrossem pokračují ve svém projektu a Steve Angello také pokračuje ve své sólové dráze. Navíc Axwell Ʌ Ingrosso se stávají velkými hvězdami a mladší ročníky narození už ani neví, že kdy nějaká Swedish House Mafia existovala. Steve Angello ne, že by nehrál, nebo že by se nesnažil, ale byl jen stínem oproti dvojici, která ne jedním hitem bořila hitparády. Jenže už uběhli 4 roky a fanoušci tak teskní po dobré hudbě, po zlaté klasice, po setu, ve kterém máte husí kůži po celý čas, a tak se po celém světě znovu začíná skloňovat Swedish House Mafia. Diskutuje se i tom, že původního Angella nahradí Alesso.

Je březen roku 2018, je týden před Ultra Miami, která v tomto roce slaví 20 let své existence a v programu je poslední nedělní interpret přeškrtnut. Nikdo neví, o koho se bude jednat, spekulací je mnoho. Je to snad Daft Punk nebo je to opravdu SHM? Pořadatelé navíc zveřejňují slogan: Expected unexpected. Jak již tušíte, jednalo se opravdu o SHM a v neděli 25. Března 2018 se znovu přepisovala historie. V 22 hodin se totiž rozzářila stage do bílých barev a na vyvýšeném podiu jsou vidět tři obrysy postav, vzduchem navíc zní tony skladby Miami2Ibiza od SHM. Dav je v transu, všechno se chvěje a v tom se v mikrofonu ozývá: ,,My name is Axwell, this is Sebastian Ingrosso, and this is Steve Angello, and Miami, you know that we are the Swedish House Mafia“.

Je to tady, králové se vrací a v hodinovém setu pak pálí lidem do uší největší pecky sólové i společné kariéry. Největší emoční zážitek ale přichází v momentě, kdy se z repráků ozývá Who’s gonna save the world tonight a následně Don’t you worry child. Všichni do jednoho zpívají a trio se spokojeně usmívá.

Je to ale návrat? Objeví se ještě někde, nebo to bylo jen jednou? Tyto otázky si klade každý, ale odpověď se dlouho nedostává. Ta přichází až v květnu, kdy v New Yorku Axwell s Ingrossem na konci svého setu pokládají davu otázku, zdali jsou připraveni na SHM. Druhou indicii nám dal Steve Angello, který v rozhovoru se Sydsvenskan prozradil, že se v roce 2019 vrátí. Po tomto už bylo jasné, že tomu tak bude a na většině svých zastávek to i všichni tři zmiňovali.

Přichází podzim roku 2018 a na webových stránkách SHM běží nějaký zvláštní odpočet, nikdo neví, o co se jedná. Náhle se ve Stockholmu objeví plakáty se třemi logy značky Nike. Odpočet zmizel a objevilo se první datum, kde se SHM objeví. Bude to Stockholm a to hned třikrát. Jenže se objevil další odpočet a další plakáty. Ty byly nalezeny v Tel Avivu a v Mexiku. Asi nemusím říkat, že po vypršení odpočtu bylo oznámeno, že zde SHM vystoupí. Takto se to opakovalo vícekrát a nyní se to děje stále.

Mezitím Axwell oznámil, že projekt s Ingrossem zatím odkládají k ledu a kromě SHM budou všichni tři hrát jen sólo. Také vyměnili dlouholetou manažerku a oznámili, že společně zasedli do studia a vylezou s novými hity. Tak uvidíme, s čím přijdou.

Český fanoušek si však zatím musí nechat zajít chuť, neboť nejbližším eventem, kde se trio představí, je rakouský Frequency festival nebo berlínská Lollapalooza. No, nezbývá, než doufat, že v nějakém z dalších odpočtů bude naše vlast oznámena nebo si za nimi zajet do ciziny.

Než je ale znovu uslyšíme, pusťme si nějaký vzpomínkový hit do ouška.