Rozmohl se nám tu takový nešvar, aneb čím dál častější omluvenky umělců

Javor Special

Je festivalová sezóna, léto v plném proudu a skoro každý víkend se koná nějaký velice dobrý festival. Na festivaly lidi jezdí z jistých důvodů, ale tím možná největším, aspoň teda pro mě, je line up. Ten má své hvězdy, ty nám jsou ale schopni pár dní ba dokonce i hodin před akcí říct, že své vystoupení neuskuteční. Pojďme si tuto myšlenku trošku rozvinout.

V posledních týdnech se nejvíce mluvilo o omluvence od svaté trojice Swedish House Mafia, která nevystoupila na Ultra v Koreji. Bohužel ani jako jednotlivci neplní své závazky, a tak se ani samotný Axwell nedostavil o 14 dní později na Electric Love festival. Tím ale nekončíme, ba naopak v ten samý termín se ve velkém omlouvali umělci na Balaton Sound festivalu. Tam jste mohli zaznamenat dokonce více jak 5 omluvenek. O tu největší se postaral DJ SNAKE, který měl celý festival zakončit. Další smutné zprávy přišli od Seana Paula, Jess Glynne, Vinai, Sofi Tukker a Saweetie.

Týden po těchto dvou událostech se konal Airbeat One na německé půdě a Ultra Europe na půdě chorvatské. Na prvním zmíněném festivalu jsem postřehl dvě omluvenky, a to od Afrojacka a Steve Aokiho. Steve se omluvil i z Ultra a dalších dvou festivalů.

Otázka zní, proč se toto děje? Jsou umělci unavení? Je toho na ně moc? Nebo se jim prostě nechce? Já osobně jsem si po účasti na Electric Love a Airbeat One myslel, že je to jen pouhá náhoda, ale po pečlivém pozorování Tomorrowlandu a ani jedné omluvě si začínám prostě myslet, že umělci na svá vystoupení prostě kašlou. Jak kdyby si řekli: ,,Však oni tam za mě někoho pošlou“. Proč se během dvou víkendů omluví tolik lidí a najednou nikdo? Ano, vím, toto téma je dost diskutabilní, stát se může kdykoli cokoli, ale uznejte sami, není to divné? Téma jsem se rozhodl sepsat, protože mnoho lidí mi na festivalu říkalo, že tam jeli právě kvůli Axwellovi nebo kvůli Afrojackovi a nakonec si museli vyslechnout nějakou náhradu.

Tím se dostávám k druhé části a to je práce organizátorů, kteří dokáží během několika hodin sehnat adekvátní náhradu nebo domluvit delší časy pro jiné umělce. Například na Airbeat One nahradil Afrojacka Don Diablo, Axwella na Electric Love KSHMR a DJ SNAKE byl nahrazen Alessem na Balaton Soundu. Výpadek Steve Aokiho na Airbeat One si rozdělili Neelix a projekt Europa.