Roman z EDM cafe: „Vytvořili jsme útočiště pro všechny milovníky EDM“

Sedrick Rozhovory

Roman Trachta založil s přáteli originální koncept, spojený ze stylové kavárny a elektronické hudby. Barů a klubů, kde se hraje EDM, je po Čechách celá spousta. Ale čím se vyznačuje taková kavárna? Co ho vlastně vedlo k realizovaci takového projektu a co to znamená pro DJ a fanoušky EDM? Dočtete se níže.

Ahoj Romane, díky za tvůj čas. EDM cafe, to je poměrně originální koncept, kde jsi k takovému nápadu přišel?
Ahoj, já děkuju za pozvání a možnost rozhovoru. Myšlenka kavárny nebo podobného projektu (baru / klubu) mi brouzdala v hlavě už několik let. Nápad spojit kavárnu s elektronickou hudbou přišel tak nějak sám, když jsem s kamarády promýšlel, čím bychom mohli být originální a co v ČR chybí. EDM mi je hodně blízká a živí mě už několik let, jelikož vyrábím zvuky a software pro hudební producenty – její spojení s novým projektem tedy pro mě byla jasná volba. EDM je pro mě jak práce, tak životní styl. I když ji celý den poslouchám a potažmo i tvořím ve studiu, nikdy mě neomrzí jí následně poslouchat v autě, při jídle nebo samozřejmě v klubu a festivalech, je to už moje součást

Podle všeho jste v minulosti s kavárnou zkušenosti neměli. Co bylo tím hlavním impulsem?
Něco málo zkušeností by se našlo – jelikož nás je v partě, co se o kavárnu stará víc a každý z náš buď chvíli pracoval jako číšník nebo má tátu kuchaře a podobně. Tak jsme „poslepovali“ naše vědomosti a dopadlo to celkem dobře. Každopádně čistě zkušenost s provozem nemáme nikdo, to je pravda. Hlavní impuls byl takový, že už nás nebavilo se o tom, jak by to bylo fajn mít spolu kavárnu, jenom bavit, ale při jedné barové sešlosti jsme si plácli a pustili se do toho. Celý proces hledání a úpravy prostoru trval déle, než jsme čekali, ale věřím, že výsledek stojí za to.

V poslední době se s kavárnami roztrhl pytel a to nejen v Praze. Jak chcete v tak velké konkurenci uspět?
Myslím, že v tomto odvětví nebude trh nasycený nikdy a pokud máme dobrý nápad a baví nás to, tak si zákazníky a fanoušky najdeme – moc si s konkurencí hlavu neděláme. Hlavní myšlenka kavárny je taková, že jsme vytvořili „útočiště“ pro všechny milovníky EDM, kteří si chtějí buď dát pár drinků s kamarády, než vyrazí do víru velkoměsta anebo si k nám přijdou jen tak sednout, pracovat na počítači a pít kávu

Jak dlouho jsi vybíral personál a členy týmu?
Kavárnu mám společně s mým dlouholetým kamarádem Pavlem a jeho (teď už i mým) dlouholetým kamarádem Martinem. Za oba kluky jsem hrozně rád. Všechno se to tak nějak stalo samo a postupně. O Pavlovi vím, že je šikovný, férový a 100% spolehlivý. To samé platí pro Martina, kterého Pavel oslovil poté, co jsme si plácli (ohledně založení kavárny). Nám třem pomáhají naše ženy a přítelkyně a to konkrétně Verunka, Terka a Kiki – jsme jasný dream team. Každopádně nabíráme teď z kamarádů brigádníky a možná i budoucí zaměstnance, ještě si to vše musí sednout.

Komunita elektronické hudby je v Čechách poměrně velká. Navíc, je tady opravdu velká spousta DJů. Plánujete například nějaké dýchánky nebo sessions jen pro DJe? Třeba pro zlepšení atmosféry mezi DJs?
To určitě plánujeme. Chceme mít v kavárně 2-3x do týdne nějaký live set – tedy Dje, který by hrál naživo. Chceme začít postupně oslovovat české Dje a producenty a vytvořit komunitu fajn lidí, kteří se budou navzájem znát a případně sdílet zkušenosti. Každopádně tohle vše bude nějaký čas trvat. Musíme postupovat pomalu, abychom věci neuspěchali. Plánujeme také dělat různé sessions a povídání o hudební produkci a hraní.

Co si vlastně myslíš o taneční scéně u nás?
Myslím si, že je super. Slýchám různé názory a samozřejmě se uvnitř pohybují různí lidé, každopádně jako celek je taneční scéna určitě na vzestupu a to zejména, co se týče obliby u lidí a posluchačů. Jsem rád, že toho můžeme být součástí.

Jaký sound u vás můžeme slyšet?
Udělám takový průřez co u nás slyšet určitě je, bude a co nás baví. Z pomalejších Deep a Tropical House, případně i Future Bass / Pop nebo Trap. Dál se u nás určitě točí taky Tech House, House a z rychlejších BPM pak Future House, Electro House, Progressive, Trance, Psytrance až do Hardstylu a DnB. Nesmím zapomenout ani na Dubstep (ten mám hodně rád), Trap a další. Máme opravdu široký záběr. Co u nás nejspíš nikdy nezazní jsou ale žánry typu Tekno, Hardtek a anebo naopak čistý Hip Hop. Samozřejmě dále nic z žánrů typu Jazz, Rock, Klasické Hudby a dalších. Snad jsem nic neopomněl. Snad si čtenáři udělají obrázek

Možná v případě, že bych tu mluvil přímo o soundu a ne žánrech, tak je u nás slyšet EDM, kterou znáte z festivalů (Ultra, Tomorrowland, Balaton), klubů a případně i rádií a dobrých Spotify playlistech.

Řekněme, že jsem DJ a budu si chtít u vás zahrát. Budete takové příležitosti nabízet?
Určitě budeme. Aktuálně dolaďujeme aparaturu pro Dje a už jsme pár nabídek dostali. Až bude vše ready, tak budeme určitě umožňovat DJům z všech koutů ČR nebo Prahy si u nás zahrát (pokud to bude stát za to).

Chystáte také nějaký event s hvězdným hostem?
Ano, chystáme. Ale než začneme zvát první hosty, chvilku to určitě potrvá. Máme každopádně v plánu přesně i takovéto eventy, kdy si k nám přijde nějaký producent nebo DJ dát drink a popovídat před jeho hlavním gigem, buď v Praze nebo někde v okolí.

Sice jste teprve na začátku cesty, ale nepřemýšlíte třeba nad rozšířením značky do dalších měst?
To zatím ne. Když už, tak bychom se chtěli držet v Praze.

Co vaše budoucí plány?
Část jsem jich už popsal a zbytek si nechám zatím pro sebe. Snad to nevadí. Aktuálně se chceme plně soustředit na kavárnu a udělat z ní značku / místo, o kterém budou milovníci EDM z ČR a okolí vědět a kam budou rádi chodit. Zatím sbíráme skvělé ohlasy, tak věřím, že to bude vše fungovat, tak jak bychom si přáli. Máme spoustu plánů, které určitě naše aktuální i budoucí fanoušky potěší a budeme je postupně realizovat.

Díky za tvůj čas a přeji hodně úspěchů!
Taky děkuju!

Odkazy na kavárnu:
http://www.edmcafe.cz/
https://www.facebook.com/edmcafe.cz/
https://www.instagram.com/edmcafe.cz/
https://www.yelp.cz/biz/edm-cafe-praha