Svět festivalů: Airbeat One festival 2019

Javor Festivaly

Jistě se shodneme na tom, že všichni z nás mají rádi festivaly a to buď halové či letní open air festivaly, kterých je pro fanoušky taneční hudby přichystáno opravdu mnoho. Já se budu snažit vám některé festivaly přiblížit a to tak, že každý týden ve středu bude vycházet jeden díl ze seriálu ,,Svět festivalů“. V tom si budeme povídat o lokaci festivalu, oznámených jménech a některých zajímavostech. Já sám jsem se několika festivalů zúčastnil a o těchto festivalech se nejspíš i více rozepíšu. Jako první festival jsem si vybral, jak už z názvu článku tušíte, německý Airbeat One festival.

O lokaci festivalu
Airbeat One je festival konající se v německém Neustadt – Glewe, na stejnojmenném letišti. Neustadt – Glewe je menší město ležící v severním Německu kousíček od baltského moře. Dostupnost města je od nás dobrá, protože do města přímo vede dálnice z Berlína, avšak cesta není příliš příjemná. Kvůli své délce pro představu z Kolína, kde nás vyzvedlo auto, trvala cesta ještě 7 hodin a to není v autě příliš pohodlné. Neustadt je ale dostupný i vlakem a to z Prahy a vcelku pohodlně.

Foto: archiv Airbeat one

Historie festivalu
První ročník byl uskutečněn v roce 2002 a až do roku 2008 se jednalo o maličký lokální festival. V roce 2008 už festival navštívilo 8 500 návštěvníků a podle spokojenosti se dalo očekávat, že se návštěvníci vrátí. Stalo se tak a v roce 2009 už lidí dorazilo krásných 10 000. Roky plynuly a návštěvníků přibývalo, a tak se zde v roce 2018 sešlo 55 000 lidí. Od roku 2014 má festival vždy nějaké zaměření a tím byla v roce 2014 říše Inků. V roce 2015 se návštěvníci vydaly do italské metropole, do Říma a v roce 2016 do Asie. Největší vzestup zaznamenal festival při posledních dvou ročnících kdy v roce 2017 bylo téma USA a v roce minulém to byla Velká Británie.

Line – up 2019
Ano, na finální line up si ještě musíme počkat, ale jak tomu tak bývá, ty největší hvězdy už jsou oznámeny. Pojďme si je představit.
Main stage: Armin van Buuren, Dimitri Vegas & Like Mike, Martin Garrix, The Chainsmokers, Alan Walker, Steve Aoki, Oliver Heldens, W&W, Yellow Claw, Timmy Trumpet,Vini Vici, Neeelix.
Terminal stage: Nora en Pure, Klingande, EDX, Martin Jensen, Mike Perry.
Q- dance stage: Sefa, Audiotricz, Zatox, Headhunterz, Sub zero project, Ran-D, Atmozfearz, Jay Reeve, Brennan Heart, Fhuture noize, Wasted Penguinz.

Stages
Main stage má vždy vzhled tématu a drží se ho opravdu přesně. V roce 2015 to byl vzhled Kolosea, v roce 2017 amerického kapitolu a v roce 2018 to byl Westminsterský palác s Tower bridge a věží Big Ben. Celou stage pak dotvářel London eye, po bocích pak VIP bylo tvořeno klasickými cihlovými domy typickými pro Británii.

Foto: archiv Airbeat one

Terminal stage má též vzhled hlavního tématu, a tak v roce 2018 připomínala londýnské metro. Nachází se ve stanu o rozloze fotbalového hřiště.

Foto: archiv Airbeat one

Q-dance stage má vždy typický vzhled, loni to byl kohout.

Foto: archiv Airbeat one

Transmission stage. V roce 2018 byla součástí areálu Transmission stage, která se nacházela v obrovském stanu.

Foto: archiv Airbeat one

Second stage, neboli psy – trance stage je nádherně zdobená, kruhová stage.

Foto: archiv Airbeat one

Campování
Na výběr je ze tří možností. První je hlavní camp, kde však bez potřebné dávky alkoholu nebo špuntů do uší jen tak neusnete. Hlavní camp připomíná post-apokalyptický film.

Druhá možnost je takzvaný Green camp, tento camp je naprostý opak. V tomto campu se nesmí pouštět hlasitá hudba po 10 hodině večerní a před 11 hodinou dopolední, takže tu nocují převážně slušnější lidé.

Třetí možností je VIP camp, který oplývá pěknou řádkou benefitů. Jako největší výhodu vidím v obrovském bazénu s čistou vodou, protože od areálu festivalu k nejbližšímu místu pro koupání je přibližně 6 km.

Foto: archiv Airbeat one

Zajímavosti
Je zde mnoho stánků s občerstvením a to jak typicky festivalovým (Burgery, hranolky), tak i mnoho stánků s typicky německými pochutinami, jako jsou Brastwurstská klobása nebo Durinská klobása.

Celý areál je plný nejrůznějších pouťových atrakcí. Nechybí tu ruské kolo, velký řetězák a mnoho dalšího. Na celém festivalu se opravdu špatně domluvíte anglicky. Němci se ji ve škole neučí, a tak znalostmi cizích jazyků neoplývají. V klidnější části areálu je umístěn krásný stan s odpočinkovou zónou, kde je umístěna spousta hamaků a polštářků.

Pokud vás festival zaujal, určitě doporučuji! A příště se představíme sousední festival EDMANIA Open Air 2019.