Reportáž z festivalu EDMANIA Open Air 2019

Javor Reporty

V nádherném slovenském městě Trenčín se v pátek 21. června a sobotu 22. Června konal nejlepší festival taneční hudby na Slovensku. Ten se jmenuje EDMANIA a my jsme si pro vás přichystali reportáž z celé akce.

Je pátek 21. června a my nasedáme do vlaku směr Trenčín. Je to pro nás první účast na tomto festivalu, a tak se celou cestu bavíme o tom, jaké máme očekávání a s kolegou se shodujeme, že jsou velká a moc se těšíme na velmi nabitý program. Naše pětihodinová cesta utíká vcelku rychle a my se nacházíme před hlavním nádražím v Trenčíně. Zde je pro návštěvníky festivalu dostatečný počet taxíků. My máme však po dlouhé cestě na festival hlad a těšíme se na ochutnávku místních pochutin. Naše první cesta tedy míří do malebné hospůdky zhruba v půli cesty do areálu festivalu. Zde nám vyráží dech pohostinnost místních obyvatel.

Po krátkém občerstvení pokračujeme a zhruba o půl deváté večer jsme konečně na místě. Výměnou za vstupenky dostáváme na ruku krásný látkový pásek s čipem a míříme se ubytovat. Po dva dny budeme ubytovaní v hale hned za hlavní stage. Zde je příjemný čerstvý vzduch a chládek. Naše další kroky míří na procházku po areálu.

Foto: Archiv EDMANIA

Cestou míjíme Trance/Techno stage a už z dálky zjišťujeme, že tam se nám bude určitě líbit. Hned za touto stage je krásná chill zóna s barem a o pár metrů dále už na nás vyčuhuje hlavní stage, kterou si ale blíže prohlédneme až později. My se vydáváme dále do areálu a prohlížíme si Food Court, kde je připraven opravdu velký výběr skvělého jídla a pití. Navštěvujeme toalety, kterých je připraveno velké množství a říkáme si, odkud jde ta hudba, kterou je zde slyšet. Na to bohužel přijdeme až druhý den. Teď už ale spěcháme na hlavní stage.

Zde svůj set právě rozjíždí slovenský mladík Dlugosh a my jsme poprvé naprosto šokováni velikostí hlavní stage. Jeho set je velmi zdařilý a na jeho konci zní oficiální hymna letošního ročníku ,,These are the moments“, která má parametry světového hitu. Jak už jsem psal, líbila se nám Trance stage, a tak se jdeme podívat na kus setu dvojice Nifra & Fisherman. Ti předvádí velmi dobrou show a stan je plný lidí. My ale v nabitém programu vidíme jedinou mezírku právě v tento čas, a tak míříme na Silent stage. Hned u vchodu dostáváme sluchátka a nasazujeme si je na hlavu. Jsme velmi nadšení z této stage, protože ani na festivalech, kterých jsem se dříve účastnil, jsem toto nezažil. Sluchátka mají dva kanály a můžete si vybrat, co budete poslouchat. Nejvíce se nám líbil kontrast, kdy jste si mohli vybrat mezi Basshousem a slovenským folklórem.

Foto: Archiv EDMANIA
Foto: Archiv EDMANIA

To už je ale z našeho poznávání areálu bohužel všechno (Ano, stále jsme nenašli secret stage), a tak míříme k velkému pódiu na inerpreta Kill the Buzz. Ten hraje velmi, velmi dobře a na reakcích davu je to velmi znát. Vzduchem létají konfety a drobný ohňostroj. Umělec hraje hity jako ,,Bella Ciao“ od Hardwella, svůj track ,,Once upon a time“ a celý set končí hitem ,,Still the one“. To už je dav v tranzu a hltá každý jednotlivý beat.

Foto: Archiv EDMANIA

My ale přecházíme na duo, které letos slaví 20 let na taneční scéně. Ano, dvojice Cosmic gate je dnešním headlinerem Trance stage. Už jen podle velikosti davu uvnitř stanu je znát, že tohle bude pecka. A skutečně, celý jejich set je perfektní a po celou dobu jejich vystoupení mi po zádech běhá mráz a naskakuje husí kůže. Hrají spousty melodických skladeb, jako remix na hit ,,The only road“ nebo ,,The Theme“. V jejich režii je zde točen nádherný film o tom, jak mladí, staří, velcí, malí, tlustí, štíhlí, Slováci, Češi, jsou zde, aby zažili jedinečnou atmosféru. Ještě před závěrečnou klapkou tohoto filmu slyšíme největší hit této dvojice ,,Exploration of space“. Po posledním tónu jejich setu rychle běžíme na Mainstage, kde se za malinkou chvilku představí holandské duo W&W.

Foto: Archiv EDMANIA
Foto: Archiv EDMANIA

Dvojka W&W začíná velmi z ostra a zanedlouho hraje jeden z nejnovějších hitů, který ukuli ve spolupráci s Blasterjaxx ,,Let the music take control“. Ten střídá mashup na dost starý track od Pakito ,,Living on the video“ v kombinaci se skladbou ,,Rave after rave“. Po takovém odpalu přichází pomalejší skladba z vlastní dílny ,,The One“ a znovu přichází pořádný nářez v podobě tracku ,,Big foot“. Mainstage během jejich setu ukazuje vše, co umí a že toho je! Například tři obrovské obrazovky poutají skvělými animacemi, světelná technika ozařuje prostor a k tomu všemu létají konfety a pyro efekty. Velmi kladně reaguje dav na remix skladby ,,God is a girl“ nebo na hit ,,Live the night“. Jejich set nekončí, ale my se přesouváme na Trance stage, kde za pár minut začíná projekt FUTURECODE, tvořený umělci Omnia & Ben Gold.

Foto: Archiv EDMANIA
Foto: Archiv EDMANIA

Ti hrají naprosto fantasticky a hned od začátku je jasné, že tohle bude naprosto úžasné představení. Bohužel pro vás nemůžu říci úplně přesně, co všechno hráli, protože přibližně 40% jejich setu jsou dosud nevydané ID tracky. Můžu vám však říct, že jejich set byl naprosto fenomenální. Je velká škoda, že stan nebyl ani zdaleka tak zaplněn, jako při setu Cosmic gate. Snad je to tím, že se jejich set kryje s umělci jako W&W nebo Ummet Ozcan. Z těch skladeb, které bezpečné znáte, hrála dvojice například: ,,There will be angels“, ,,The Fusion“, ,,Atomic“ nebo Cyberpunk“. Projekt je sice mladý a má spousty ID tracků, ale několik jich již stihli vydat a to skladby: ,,The Connection“, ,,Dancing in the rain“ a ,,Trinity“. Všechny tyto tři tracky zahráli a na všechny reagovalo publikum velmi hlasitě. Je před námi sice ještě pár umělců, kteří tuto noc vystoupí, ale už teď vám mohu říct, že nikdo už v nás nezanechá takový pocit, jako tito dva. Na úplném konci svého setu pak ještě sbíhají dolů pod stage a fotografují se s fanoušky.

Foto: Archiv EDMANIA
Foto: Archiv EDMANIA

Následujeme velký hlouček lidí spěšně mířící na hlavní stage, kde práve hraje Ummet Ozcan. Slyším pouze druhou půlku jeho setu, v té se však absolutně nechytám a jeho set mi nijak neučaroval. Je to nejspíš tím, že FUTURECODE byli opravdu tak skvělí, protože publikum si Ummeta užívá a i ohlasy mnou tázaných lidí jsou vesměs kladné. V tom už Ummet končí a my se ještě chvíli zdržujeme na místě činu, kde svůj set začíná Nfix & Candice. Tuto dvojku my už známe a tak jdeme raději spát, abychom byly v sobotu svěží a odpočatí.

Foto: Archiv EDMANIA

Sobotní den začínáme velmi brzy, protože jsme hladoví po včerejší noci. Jdeme tudíž do areálu zhruba okolo desáté hodiny ranní. Jsme velmi překvapeni ! Nabízí se nám velký výběr jídla a pití. Celou atmosféru snídaně ještě podporuje malinká stage, ze které zní svěží Deep housová hudba. Po celý den je zajištěno mnoho různých aktivit, avšak my raději volíme poznávání slovenské krajiny a jdeme se podívat na dominantu města. Tím je hrad postavený na vysokém kopci nad městem. Dozvídáme se, že je to jeden z největších hradů ve střední Evropě a shlížíme na město z věže tohoto nádherného hradu. Poté scházíme na náměstí, kde je opravdu živo a nám se atmosféra města zarývá pod kůži.

Foto: Archiv EDMANIA

Zpět do areálu se dostáváme před desátou večerní a to už se ke svému vystoupení připravuje francouzský producent Watermat. Tomu se podařilo vykouzlit opravdu pěkný set a hit ,, Bullit“ jsem si broukal ještě dvacet minut po konci jeho setu.

Sobota má výborně naplánovaný program a styly umělců na sebe krásně navazují. Zonderling, který vystupuje od jedenácti hodin, hraje opravdu výborně a ukazuje, proč je v posledních letech stále více oblíbený. V jeho setu se nacházeli takové skladby jako ,,No Good“, ,,Crazy“ nebo ,,I Do“. Zahrál i naprostou novinku ,,Imaginary“.

Po jeho vystoupení následuje o trošku exotičtější, avšak stále jemná a melodická hudba od dvojice Sunnery James & Ryan Marciano. Tito dva hrají od začátku opravdu skvostně a jejich styl naprosto pasuje do průběhu večera. Doslova bych řekl: ,,Sedne tam jak zadek na hrnec“. Po hitech ,,Babylonia“ nebo ,,Coffee Shop“ hrají i takové skladby jako ,,I Like It“ od Cardi B či ,,Blah Blah Blah“ od Armina van Buurena. Ve spolupráci s Arminem mají i hity ,,You are“ a ,,You are too“. Obě skladby jsme mohli slyšet. Mě osobně se nejvíce však líbil track ,,Magalenha“. Jejich svěží, exotický set velmi rychle utekl a dav už se nemůže dočkat na největší hvězdu festivalu. Je to osmý nejlepší DJ a producent podle DJ TOP MAG 2018 a říká si Afrojack.

Ten nezačíná zrovna podle plánu a nechá na sebe chvíli čekat. Vše je ale odpuštěno prvním tónem jeho setu. Začíná svým prověřeným intrem a za nedlouho už hraje jeho velmi známý hit ,,Ten feet tall“. Po tvrdší pasáži utlumuje dav hitem ,,One Kiss“ od Calvina Harrise a poté znova přitvrzuje. Jeho set je velmi energický a střídají se v něm tvrdé ale i pomalé pasáže. S mixážním pultem si hraje opravdu hodně a střídá mnoho skvělých písní. Za zmínku stojí určitě jeho hity ,,Hey“ nebo ,,Another one“. Hraje například ale i ,,Bad“ od Davida Guetty nebo ,,Losing it“ od FISHER. Velký ohlas sklízí na hit ,,Sweet dreams“ nebo novějším remixem na skladbu ,,Clarity“ od Zedda. Končí hity od zesnulého kolegy Tima Berga ,,SOS“ a ,,Hey Brother“. V tom ale jakoby si vzpomněl, že začal později a o pár minut svůj set protáhl. Po něm už nás čekají jen dva inerpreti, a to COONE a Mairee.

U prvního jmenovaného jsme prvních 20 minut neslyšeli, protože jsme se vydali najít Secret stage. Po zjištění, kde se tato stage nachází, jsme se chytali za hlavu, protože se nacházela za toaletami, ze kterých se při naší páteční návštěvě linul onen zvuk. Za tento počin od nás mají pořadatelé velkou pochvalu. Na stage se moc nezdržujeme, protože chceme slyšet COONE. Ten na hlavní stage představuje naprosto nevídanou show. Nestává se často, že by Hardstyle ovládnul hlavní stage. A ani tady se tomu tak nestalo, tady totiž byla hlavní stage doslova pohlcena a stažena do pekla. Po řádění orkánu jménem Coone, je na pořadí už jen Mairee.

Mairee nás velmi překvapil svým setem, ten byl odlišný od toho, na jaký jsme od něj zvyklí a myslím, že vcelku dobře zvládnul svoji roli. Mainstage uzavíral mixem všeho možného, ale velmi to do sebe sedělo. V jeho setu jsme mohli slyšet například: ,,Axel F“, ,,Sweet dreams“ nebo remix na slovenskou lidovku ,,Páslo dievča pávy“.  Je to tady nastává, konec celé události a na nás čeká ta nejméně oblíbená část, opustit festival…

Jsem plný nejrůznějších pocitů a myšlenek a o jednu se s vámi podělím. Dost nás mrzelo, že ač byl festival perfektně připraven, nebylo zde ani zdaleka tolik lidí, kolik by takový line up zasluhoval. Nevím, zda to bylo cenou nebo prostě jen tím, že festivalů stále přibývá a lidi si vybírají, ale byla to velká škoda.

Pokud bych měl vyzvednout Top 5 věcí na celém festivalu, tak je to skvělý line up, výborný nápad v podobě Silent stage a Secret stage, velký výběr občerstvení, nádherné město Trenčín a skvělá práce organizátorů. Ano, i zde se nacházelo pár nedostatků, jako třeba pásky s čipem, kterým se však nedalo platit, malý výběr piva omezený na jedinou značku Heineken nebo absence zálohovaných kelímků. Musíme říct, že jsme ale z festivalu odjížděli velmi spokojení a příjemně unavení. Ve vlaku jsme pak ještě spekulovali nad tím, kdo byl vlastně nejlepší z celého festivalu.

Moje Top 5 je potom taková to:

  • 1.FUTURECODE
  • 2.Afrojack
  • 3. Sunnery James & Ryan Marciano
  • 4.Cosmic gate
  • 5.W&W