Reportáž z květnového Magnetic festivalu

Javor Reporty

Magnetic festival je již tradiční, velmi oblíbený festival, který se na pražském výstavišti konal minulý pátek. My jsme samozřejmě byly u toho a celý večer si hezky shrneme.

Jako první se svým tvrdým setem na stage prezentoval jeden ze dvou členů Phlegmatic Dogs. Ten své fanoušky nalákal do místnosti v dobu, kdy bývá hala ještě dosti prázdná. Jeho set byl přesně takový, jaký si všichni představovali a na jeho konci byly všichni spokojeni. Mnoho lidí kritizovalo, proč hrál tak brzy, ale já věřím, že k tomu měl jak umělec, tak i organizátor pádný důvod.

Po tvrdém setu „psů“ se na scéně objevil druhý umělec, který si říká Steff da Campo. Ten se již od začátku prezentoval trošku mírnějším stylem a na vlnách future housové hudby cílil svůj set ke zdárnému konci. Jeho vystoupení musím bohužel hodnotit jako neslané, nemastné. Nic však určitě nepokazil a večer tak mohl vesele pokračovat dál.

Mnoho tanečníků se nemohlo dočkat třetí části této noci a přesně ve 22:00 se konečně dočkali. Na stage se po krátkém intru objevila dvojice, kterou dozajisté čeká slibná budoucnost, byla to dvojka Lucas & Steve. Borci do davu chrlili jeden hit za druhým a dostávali halu do varu. Zhruba po 15 minutách jejich setu přišlo něco trošku nečekaného. Z reproduktorů se ozýval český hit od Kapitána DemoZlatíčka. Tímto si dvojice získala i zbytek těch lidí, kteří do teď odolávali a posílala do davu další hity. Mají však jen hodinu na svoje vystoupení a jejich set velmi rychle utíká.

První z headlinerů dnešního večera je velice zkušený matador taneční scény – Laidback Luke. Ten začíná velice dobře a rozehřívá si dav. Bohužel v druhé půlce setu již začíná hrát tvrději a pouští nám do ucha hity od Skrillexe nebo od DJ SNAKE. Jeho set je však po celou dobu velice kvalitně mixován a nejde ani spekulovat nad tím, že by měl Laidback předmíchaný set. 

Hřeb večera a zároveň headliner noci. Této role se pro tuto edici zhostila dvojice Vini Vici, tedy možná jenom Vini, protože jak je již zvykem, vystupuje jen jeden z dvojice. Ten si po celou dobu setu držel výborné tempo a jeho set byl velice povedený. Psytrance je na vzestupu a tomu odpovídalo i nadšení davu. Vini Vici  se stává také teprve druhým umělcem, který dnes nezahrál Losing It od FISHER.

Po něm nastupuje Will Sparks. Jeho set je asi přesně takový, jaký každý čekal. Od začátku nasazuje pořádné tempo a hraje čím dál tvrdší tracky. Spoustě lidí se možná jeho styl líbí, já ovšem volím při jeho setu raději pauzu a jdu projít prostředí festivalu. Ten doznal poměrně mnoha změn oproti prosincové edici. Například po příchodu jsem šel téměř jistě do haly druhé, kde bylo minule velké množství skříněk. Chyba, na této edici byla znovu klasická šatna, na kterou jsme bývali zvyklí. Ta se nachází vedle jídelny. Tam, kde se povětšinou nacházely stoly a židle. Stolů a židlí je zde podstatně méně, a tak si jdu sednout na schody, které jsou vždy umístěny vzadu v hale. Slyším poslední tracky Willa Sparkse a těším se na TV Noise, kteří začnou po něm. Will ještě před odchodem trošku zvedá moje hodnocení jeho setu, protože hraje můj oblíbený hit Gorilla.

TV Noise mě hned zkraje příjemně překvapuje. Tvrdé pasáže prokládá a trošku zmírňuje některé části setu. Set se mu velice povedl a dost rychle utíká.

Předposlední DJ je Loopers, ten hraje velice dobrý set a dává lidem pořádnou dávku basových linek. Hala se i přes to dost vyprazdňuje a ukazuje ještě více než předtím, že i bary a VIP zóny jsou trošku pozměněny. Po tvrdé náloži od Loopers už nás čeká jen poslední DJ.

Tím je domácí John Culter, který již tradičně zakončuje festival. Z jeho setu už je dost cítit, že je pozdní hodina ranní. John hraje velmi dobře a celý festival hezky zakončuje. Tato edice i přes pár „much“ byla, myslím si, povedená a těším se na prosincovou edici, která už zná první dvě jména. Nejlepší set večera podle mě předvedli Lucas & Steve, na druhou příčku bych pasoval Vini Vici a třetí příčku si zaslouží Laidback Luke. Kdybych měl předat i bramborovou medaili, zvolil bych na tuto pozici nejspíš TV Noise.